Anasayfa | Ziyaretçi Defteri | Fotoğraf Albümü | İletişim

                     MİKROSEFALİ

        Mikrosefali, kafa çevresinin yaş ve cinsiyete göre ortalamanın altındaki üç standard sapmadan daha küçük olması durumunda kullanılır.Mikrosefalide kafatası ile yüz arasında orantısızlık vardır, aşın basıktır, beyin ufaktır. Ventrikülomegali eşlik edebilir.Bazı genetik hastalıklar, enfeksiyonlara, radyasyon etkisi gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak mikrosefali gelişebilir.

         Mikrosefali tanısı koymak çok açık ve net değildir, vücudun diğer organlarının oranı ve gelişme geriliği olup olmaması gibi çeşitli durumlar karışıklık yaratabilir.

         Mikrosefali, saptanan fetuslarda zeka geriliği gelişebilir. Fakat bu fetusların hepsinde zeka geriliği olmaz, zeka geriliğinin fetusların yüzde kaçında geliştiğine dair çok çeşitli veriler mevcuttur.

Mikrosefali iki ana gruba ayrılır;
1. Birincil mikrosefali: Gebeliğin ilk yedi ayında olan anormal gelişimin sonucunda ortaya çıkan küçük beyini tanımlar.
2. ikincil mikrosefali: Gebeliğin son iki ayında ya da perinatal dönemde olan bir hasar sonucunda ortaya çıkan küçük beyini tanımlar.
Mikrosefali olan çocukların özellikleri;
1. Baş gövdeye göre küçüktür,
2. Zekaları yaşına göre geri olup gelişimi yavaştır,
3. Aşırı hareketli ve enerjiktirler,
4.Kendilerine veya başkalarına zarar verebilirler (ısırma ve ani tokat atma v.b.)
5. Yürüyememe ve yürüdükleri zaman denge sorunu yaşayabilirler,KARTANESİ ÖZEL EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ ÜMRANİYE\İSTANBUL 0216 481 90 50-51

1024x768 ekran çözünürlüğü ve IE6 ile test edilmiştir.
Site Tasarımı ve Programlama: SafranNET